AKTUALITĀTES

Agora ētika. Seminārs-lietišķā spēle.

Latvijas Psihodrāmas, sociometrijas un grupas psihoterapijas asociācija rīko semināru speciālistiem sabiedrības veselības un izglītības jomā.

Laiks:
Piektdien 17.00 – 20.00
Sestdien 10.00 –13.00 14.30 –18.00
Svētdien no 10.00 –14.00

Studentiem un Latvijas Psihodrāmas, sociometrijas un grupu psihoterapijas biedrības biedriem: 120 eiro (01.-31.01.),
130 eiro (1.02.-20.02.), 150 eiro (21.02.-24.02.)
Psihologiem, pedagogiem, psihoterapeitiem un
psihoterapijas speciālistiem: 130 eiro (01.01.-31.01.), 150 eiro (01.02.-20.02.), 160 eiro (21.02.-24.02.)

Lietišķā spēle “Agora ētika” ir sociodramatisks rīks ētikas dilemmu izpētei no četriem dažādiem aspektiem: nodomu ētika, seku ētika, pienākumu ētika un normatīvā ētika. Spēles laikā lomās tiek izspēlēta tikšanās ar četriem ētikas filozofiem. Grupas dalībniekus iepazīstina ar ētisko dilemmu, un četri dalībnieki filozofu lomās sniedz pārdomas no savas ētiskās pozīcijas. Mainot lomas, nepieciešams aizstāvēt ētiskos jautājumus no jauna skatupunkta, līdz katrs no četriem izteicis savu redzējumu. Spēles mērķis ir uzlabot ētikas meta līmeņa perspektīvu, kalibrēt mūsu iekšējo morālo kompasu un palīdzēt ieinteresētajām personām ieņemt morālu stāju, aizstāvēt to un nonākt pie pieņemamas rīcības. “Agora ētika” vienlaikus ir rotaļīgs un nopietns veids, kā risināt sarežģītus ētikas jautājumus.

Eva Falstrēma Borga ir Zviedrijas vecākā konsultante, sertificēta psihoterapeite un vadītāja. Viņa ir atzīta starptautiska mēroga skolotāja, trenere un grupu terapijas pārraudzītāja. Jomas, ko Borga pārzina: psihoterapija, psihodrāma, sociodrāma un grupas procesi, atjaunojošās prakses. Tāpat viņa māca konfliktu risināšanu un palīdz atjaunot taisnīgumu. Borga ir FEPTO (Eiropas Psihodrāmas apmācības organizāciju federācijas) līdzdibinātāja, un iepriekš bijusi tās Valdes locekle, IAGP (International Association of Grouppsychotherapy and Groupproceses) Valdes locekle, IAGP Traumas un katastrofu novēršanas komandas (TDIT) priekšsēdētāja. 2011. gadā Borga saņēmusi FEPTO balvu par mūža ieguldījumu “Life Time Achievement”.

Rakstiet uz e – pastu volonte@tvnet.lv vai zvaniet Līgai: 26454016

Par dalību seminārā tiks izsniegts Biedrības “Latvijas Psihodrāmas, sociometrijas un grupas Psihoterapijas asociācija” apliecinājums.

Rekvizīti:
LATVIJAS PSIHODRĀMAS, SOCIOMETRIJAS UN GRUPAS PSIHOTERAPIJAS ASOCIĀCIJA
Reģ. Nr.: 40008033669
AS Swedbank
Konta Nr.: LV25HABA0551050580799

https://www.facebook.com/events/1810559139337533

Psihodrāmas nometne “Atklātā jūra – 2022”

Kopš 2000. gada Liepājas psihodramatisti Rovēna Zarakovska un Agris Palkavnieks Nīcas pagasta Bernātos, atpūtas bāzē „Draudzība” rīkojuši psihodrāmas nometnes. Pašā vasaras plaukumā trīs piepildītās dienās pulcējušies psihodrāmas speciālisti un psihodrāmas mīļotāji, lai kopā piedzīvotu Satikšanos – ar sevi, citiem, jūru, kāpām, priedēm, sauli, vēju. Darbībā, kopīgā vakarēšanā un ritēšanā.
2022. gada vasaras sākumā „Atklātā jūra” atkal aicina ikvienu, kuram jau ir pieredze psihodrāmā un tos, kuri vēlas to iepazīt.

Šī gada nometnes tēma ir “Karš un Miers”. Kopīgi meklēsim veidus, kā šajā spriedzes un pārbaudījumiem pilnajā kopīgi rast ticību un cerību labajam, meklējot labākos sadarbības veidus citam ar citu un atjaunojot personīgos resursus.
Atpūtas bāzē “Draudzība” ir atbilstošas telpas darbnīcām un nakšņošanai. Ēdināšana tiek nodrošināta uz vietas. Jūra ir pārsimts metru attālumā.

Dienu plānojums:
Sestdiena, 4. jūnijs:
12.00 – 12.30 – ierašanās, reģistrācija,
12.30 – pusdienas,
13.00 – iesildīšanās,
13.30 – 16. 30 – 1. darbnīca “Iziet no labirinta”. Vada psihodrāmas speciāliste Gundega Kozlova.
Darbnīcas apraksts:

Labirinti mēdz būt dažādi – gan uz centru vedoši, gan projām no tā, gan taisni un viegli izejami, gan maldinoši, strupceļos aizvedoši. Cilvēks dzīves ceļā, meklējot savu centru, bieži vien labirintā ieiet vieglu soli, cerību pilns, bet tad pasaules vēji negaidīti sajauc agrāk it kā tik labi zināmos orientierus, un vieglas gaitas vietā nākas brist rūpju dubļus, ilgi maldoties labirinta nebeidzamajos apcirkņos. Tā, nereti gadu gadiem klīstot, pazūd sākotnējais mērķis, paliek vien bezcerīgs riņķojums, un cilvēks pie tā pierod, jo zināmais grūtums ir drošāks, nekā nezināma laime. Tā ir iekšēja cīņa pašam ar sevi un, lai sasniegtu savus mērķus, ir jāpārtrauc vecais, vairs nederīgais riņķojums, ir jākļūst tik drosmīgam un jāpasaka tam: Nē!”
16.30 – kafijas pauze,
17.00 – 20.00 – 2. darbnīca “Miers manī”. Vada psihodrāmas speciāliste Liene Atholde.
Darbnīcas apraksts:

Ir daudz un dažādu tehniku, kā rast mieru sevī. Un tomēr mums katram ir savs ceļš ejams uz savu miera pasauli. Darbnīcā piedāvāju apstāties un vēlreiz ielūkoties sevī, atrast savu miera pieturu, lai pēc tam vēl drošāk turpinātu ceļu.

21.00 – vakarēšana.
Svētdiena, 5. jūnijs:
9.00 – brokastis,
10.00 – iesildīšanās,
10.30 – 13.30 – 3. darbnīca “Drošība un balanss pārmaiņās”. Vada TEP psihodrāmā Gita Paspārne.
Darbnīcas apraksts: Mēs dzīvojam dzīvi, kura pati ir mūsu individuālo pārmaiņu process fiziski, psiholoģiski, sociāli, ekonomiski, politiski, garīgi. Psihodrāmas darbnīca tiks veltīta tam, lai pētītu un atrastu piemērotu veidu savai drošībai, kuru praktizējot paaugstinās balansa atrašanas spējas pārmaiņu procesos.
13. 30 – pusdienas,
14.00 – noslēgums.
Iesildīšanos un noslēgumu vada Igeta Ozoliņa, CP psihodrāmā.
Pieteikšanās nometnei, rakstot uz e pastu igeta.g@inbox.lv līdz 31. maijam.
Darbnīcas, kafijas pauzes, ēdienreizes, nakšņošana, vakarēšana – 135 eiro, samaksu veicot uz vietas, reģistrējoties.

Bernāti, 2022. gada 4. – 5. jūnijs

Attiecību pilnveidošanas grupa

Šī gada Baltijas Moreno dienas Latvijā ir pārceltas uz vēlāku laiku Covid 19 dēļ

BŪSIT AICINĀTI UZ “BALTIJAS MORENO DIENĀM” PĒC 2 GADIEM.

Apmācība psihodrāmā – Moreno institūts Latvijā

2019. gada 29. martā tiks uzsākta jauna apmācības grupa psihodrāmā, sociometrijā un grupu terapijā (pirmais – asistenta līmenis).

Psihodrāma ir psihoterapijas virziens, ko plaši izmanto klīnikās, izglītības sistēmās, sociālajā darbā, organizāciju konsultēšanā, kā arī mākslas pasaulē. Mērķa auditorija: Moreno Institūta Latvijā mācību programma  paredzēta speciālistiem ar augstāko sociālo un humanitāro izglītību (ārsti, psihologi, pedagogi, sociālie darbinieki, u.c.).

Mācību programma:
Mācību programma atbilst starptautiskām psihoterapeitu apmācības prasībām un standartiem. Mācību programmu vadīs Jolanta Klišāne un Uģis Segliņš.

Mācību ilgums: 2 gadi; kopumā izglītība dod 660 izglītības stundas.

Darba plāns: apmācība notiks semināru veidā 1 reizi mēnesī – nedēļas nogalē (no piektdienas pēcpusdienas līdz svētdienas pēcpusdienai). Gadā: 9-10 semināri, vasarā pārtraukums (2 mēn.). Kopā izglītībā – 19 semināri.

Ieguvumi: Šī izglītība dos jums labāko pašpieredzi, kura ir kā noteikums, lai varētu metodes izmantot atbildīgi. Kā psihodrāmas asistents jūs varēsiet palīdzēt terapeitiskajās psihodrāmas grupās un izmantot dažas tehnikas jūsu darbā ar klientiem, pacientiem un grupām.

Maksa: 180 EUR par semināru (tai skaitā PVN un kafijas pauzes).

Pieteikšanās studijām notiek elektroniski sūtot savu pieteikumu uz e-pastu moreno.instituts@gmail.com

Uzņemšana:

  1. individuālās pārrunas;
  2. dokumenti –  diploma kopiju par augstāko izglītību (vai izziņu par studijām augstskolas vecākā kursā).

Papildus informācija:

Jolanta Baltiņa: moreno.instituts@gmail.com, tel. 29597674

Jolanta Klišāne: jolantaklisane@gmail.com, tel. 29220932

Uģis Segliņš:  ugis_s@inbox.lv, tel. 29215360

Pasaku terapija

Pasaku terapija

Apmācības kurss 90 ak. stundas

Pasaku terapija ir ļoti tuva Psihodrāmai – tā ir darbības metode ar kuras palīdzību cilvēkam tiek dota iespēja vairāk simbolu līmenī darboties ar sev interesējošiem jautājumiem. Lai pilnvērtīgāk varētu izmantot pasaku terapijas elementus psihodrāmā aicinu piedalīties šajā apmācībā.

Kursa dalībnieki apgūs praktiskas iemaņas kā izmantot pasaku terapiju individuālajās un grupas konsultācijās darbā ar bērniem un pieaugušajiem, iepazīsies ar darba pamatnoteikumiem pasaku terapijā, papildinās savu profesionālo portfolio ar gatavām spēlēm, uzdevumiem un kompleksām nodarbībām, kurās izmanto pasaku terapiju. Detalizēti tiks aplūkoti diagnostikas iespējas izmantojot pasaku terapiju, klientu pasaku analīze, tiks apskatīta iespēja strādāt izmantojot autoru un tautas pasakas. Dalībnieki iemācīsies “ietērpt” uzdevumus un vingrinājumus pasaku sižetos, sarakstīt pasakas klientiem, sastādīt pasaku terapeitiskas nodarbības.

 

Īss ieskats programmā:

I sesija – Ievads pasaku terapijā

II sesija – Korekcijas – attīstošais darbs izmantojot pasaku

III sesija – Metaforu kārtis pasaku terapijā

IV sesija – Lelles pasaku terapijā

V sesija –  Mākslas metožu izmantošana darbā ar pasaku.

 

Kursa vadītāja: Jeļena Belinskaja – psiholoģe, psihodramatiste no Minskas.

 

Nodarbību laiki:       25.-26.novembris 2017.gads

13.-14.janvāris 2018.gads

17.-18.februāris 2018.gads

24.-25.marts 2018.gads

28.-29.aprīlis 2018.gads

 

Maksimālais dalībnieku skaits grupā: 15 dalībnieki

 

Dalības maksa: 75 EUR (ieskaitot PVN) par vienu sesiju

Norises vieta: Rīgas centrs

Apmācības valoda: apmācības notiks krievu valodā. Tiks nodrošināts tulks.

Plašāka informācija un pieteikšanās: Jolanta Baltiņa tel.nr. 29597674, e-pasts: moreno.instituts@gmail.com,

ATVĒRTĀS SKATUVES PASĀKUMS RĪGĀ

 

Atvērtā skatuve ir starptautisks psihodrāma pasākums, kura laikā tās apmeklētāji tiek iepazīstināti ar psihodrāmu un tās efektivitāti. Arī šogad šis pasākums notiks un arī kā līdz šim Latvijā. Aicinu Tevi uz iepazīšanos un satikšanos psihodrāmā 12.oktobrī 2017. gadā plkst.18:00 un līdz 21:00. Satiksimies Lāčplēša ielā 43/45. Lūdzu, pirms nāc, piesaki savu dalību, lai varu parūpēties par pietiekamu tējas/kafijas galdu.

 Pieteikties vari elektroniski jolanta.baltina@gmail.com vai zvanot 29597674.

Skatuve – prožektors – personība

Ir sācies rudens. Tas nāk ar savu krāsainību, taču lielāko daļu cilvēku nomāc lietainība un tumšie, drēgnie vakari, kuri ir neatņemama rudens sastāvdaļa un tomēr tik biedējoši, jo tie liek cilvēkiem aizdomāties arī par savām ēnas pusēm, par kurām ikdienā nevēlamies domāt un kur nu vēl tās sajust. Kad dzīvē sāk iezagties drūmums, vienveidība un sāk zust krāsas, kļūst tumši un drēgni – cilvēks instinktīvi meklē kā to padarīt košu  un interesantu no jauna. Ir daudz dažādu veidu, kā atgūt krāsas dzīvei un šoreiz par diviem no tiem, kas ir cieši saistīti viens ar otru.

Teātris un psihodrāma.

Teātra pirmsākumi meklējami senajās kultūrās – ikdienu rituālos, šamaniskajos rituālos Sengrieķu kultūrā, kur ar dažādiem paņēmieniem gan skatītāji gan dalībnieki tika novesti līdz emocionālai katarsei – spēcīgam pārdzīvojumam. Gan izglītojot gan izklaidējot. Ne velti šobrīd lielākā daļa teātru savas izrādes izrāda rudens-ziemas periodā, kad apkārt dabā ir tumši un auksti, tad teātrī ir vieta, kur sasildīt savu dvēseli. Viens no izņēmumiem ir Dramaturgu teātris, kurš saka, ka dvēsele ir jābaro arī vasaras laikā un turpina piedāvāt savas izrādes skatītājiem arī vasarā.

Vairāk vai mazāk, bet mums katram ir savs priekšstats par teātri, taču priekšstats par to, kas ir psihodrāma ir retajam. Tādēļ turpinājumā nedaudz par psihodrāmu, lai jums vieglāk saprast tā līdzību ar teātri un ieraudzīt ieguvumus gan no vienas gan otras puses, jo zaudējumu šeit nav.

Psihodrāmas pamatlicējs Jakobs Levi Moreno izmantojot dažus teātra elementus un vairāk gan tikai nosaukumus, rada psihoterapijas virzienu, kurā cilvēkam tiek dota iespēja iet vienu soli tālāk kā teātrī, ne tikai piedzīvot un līdzpārdzīvot, bet arī integrēt sevī un tādējādi mainīt un uzlabot savu dzīves kvalitāti. Kā saka J.L.Moreno: “protagonistu (galveno personu) aicina uz skatuves atveidot savu paša pasauli. Viņu aicina būt pašam nevis aktierim. Aktieris ir spiests ziedot savu “es” par labu dramaturga iecerētajai lomai…. neviens nezin vairāk par kādu, kā viņš pats.”. Principā šeit arī rodama atbilde gan par kopīgo gan atšķirīgo teātrī un psihodrāmā – kura drāmu cilvēks izspēlē savu vai kāda citu. Aktierim ir iespēja trenēt sevi dažādu lomu atveidošanā, izdzīvošanā, taču dažkārt to var izmantot arī kā aizbēgšanu no savām ēnas pusēm, sakot, es jau neko, tas jau dramaturga sacerējums un režisora iegriba. Protams, nejaušību nav, arī tās lomas, kuras tiek uzticētas aktierim, ir viņa personību spēcinošas un pilnveidojošas. Cits jautājums ir par to, cik katrs aktieris to spēj vai nespēj sasaistīt ar savu personību savu patieso “ES”.  Tad savukārt psihodrāmā nepastāv iespēja novelt atbildību no sevis uz kādu citu, jo gan luga gan scenārijs, gan izpildījums ir cilvēka paša radīts un veidots, līdz ar to notiek dziļš, saudzīgs terapeitiskais process, kura laikā cilvēks pats maina savu skatījumu uz notikumiem, maina savu attieksmi, atklāj savus resursus un tādējādi var dzīvot savu dzīvi augstākā – kvalitatīvākā līmenī.

Tātad kopīgais kā teātrim tā psihodrāmai ir skatuve un spēle. Ko tad izgaismo prožektors? Prožektors teātrī izgaismo un akcentē to mirkli, emociju, aspektu, kuru uzskata par svarīgu režisors, lai veidotu harmonisku izrādes plūdumu ievērojot iesākumu, turpinājumu, kulmināciju un noslēgumu. Prožektors ir kā palīgs režisoram noturēt skatītājus pie iecerētā ceļa. Ko dara “prožektors” psihodrāmā. Šeit prožektoru lieku pēdiņās, jo mūsdienās reāli prožektori un gaismu spēles netiek vairs izmantoti, savukārt J.L.Moreno savā darbā tos izmantoja ar nodomu paspilgtināt protagonista pārdzīvojumus, izceļot tos, lai tie kļūst protagonistam pašam daudz vieglāk ieraugāmi, pārdzīvojami un integrējami. Šodienā “prožektora” lomu psihodrāmā uzņemas psihoterapeits, kurš ar savu klātesamību palīdz piedzīvot katarsi, izmantojot dažādas psihoterapijas tehnikas.

Prožektora tēmu varam līdzībās sasaistīt ar aktiera lomu, teātrī tas ir vairāk konkrēts mērķis, kurš ir jāsasniedz izrādes laikā, tad psihodrāmā, ir globāls mērķis, kuru nevar sasniegt vienas sesijas laikā un kuru nevar iepriekš uzrakstīt, tas notiek spontāni radot situāciju uz vietas pēc “šeit un tagad” principa.

Tad nu par ieguvumiem, jo kā jau iepriekš minēju zaudējumu nav.

Psihodrāma ir radošs veids kā sakārtot savu personību un dzīvi, lai dzīvotu laimīgāk un pilnvērtīgāk. Psihodrāma piedāvā drošu vidi, kurā eksperimentēt un radīt ko jaunu. Kā teātris tā psihodrāma, tikai katrs ar saviem izteiksmes līdzekļiem, ļauj piedzīvot personībai savu izaugsmi tik cik daudz katrs to vēlas un spēj pieņemt un īstenot savā dzīvē.

Ar psihodrāmu vari iepazīties Atvērtās skatuves pasākumā, kurš notiks 12.oktobrī un plašāku informāciju vari atrast šeit www.psihodrama.lv

Jolanta Baltiņa

KONFERENCE “Sapņotājs un viņa sapņi”

27.10.2017. – 29.10.2017. Rīgā

Psihoterapijas konference, kura veltīta tēmai – sapņi, darbs ar tiem un to sapņotāju.

Konferenci pārstāvēs dažādu virzienu terapiju pārstāvji.

Dalībnieku skaits ierobežots, tādēļ aicinu pieteikties savlaicīgi. Pieteikumu rakstīt uz e-pastu: moreno.instituts@gmail.com

Dalības maksa: 180 Eur (Iekļauts PVN, kafijas pauzes, pusdienas, balle)

Konferences norises vieta: Teater “City Hotel”, Bruņinieku ielā 6, Rīgā.

Konferences programma

 

Piektdiena 27.10.

14:00-15:00 Reģistrācija

15:00-16:00 iesildīšana Play back

16:00 – 17:00 lekcija – neiroloģija – Sandra Vestermane

17:00-17:30 kafijas pauze

17:30 – 18:30 lekcija Junga analīze – Giorgio Tricarico

18:30 -18:45 dalīšanās

18:45 – 19:00 noslēgums pirmajai dienai

 

Sestdiena 28.10.

10:00-10:15 Darbnīcu izvēle

10:20 – 13:20 divas darbnīcas

  1. Psihodrāma – Ināra Erdmane (Zviedrija)
  2. Geštalts – Artūrs Dombrovskis

13:30 – 15:00 pusdienu pārtraukums

15:00 – 18:00 divas darbnīcas

  1. Playback – Endel Hango (EST)
  2. Kustība un deja – Indra Majore – Dūšele

19:00 -… ballīte

 

Svētdiena 29.10.

10:00-10:15 Darbnīcu izvēle

10:20-13:20 divas darbnīcas

  1. Procesuālais darbs – Uno Lācis
  2. Junga analīze – Giorgio Tricarico (Somija)

13:20 – 14:00 kafijas pauze

14:00 – 15:00 Čakrafons – Māris Pīlācis

15:00-16:00 noslēgums

 

Lektori un lekciju anotācijas

Sandra Vestermane – ārste neiroloģe, ar 16 gadu darba pieredzi medicīnā, 10 gadus strādā savā privātpraksē ”Ārsta prakse neiroloģijā” (www.e-neirologs.lv). Absolvējusi Latvijas Medicīnas Akadēmijas (Rīgas Stradiņa universitāti) medicīnas fakultāti, rezidentūru neiroloģijā Latvijas Universitātes Pēcdiploma izglītības fakultātē, atkārtoti stažējusies neiroloģijā dažādās Vācijas klīnikās, šobrīd studē kognitīvo neirozinātni maģistrantūrā  Academy of neuroscience (Vācijā) . Ir Latvijas Ārstu biedrības, Latvijas neirologu asociācijas biedre, kā arī Vācijas Sāpju izpētes biedrības, Vācijas Migrēnas un galvas sāpju biedrības, Eiropas Biefeedback biedrības biedre, un Amerikas praktiskās psihofizioloģijas un biofeedback asociācijas biedre.

Lekcijas anotācija: MIEGA UN SAPŅU NEIROBIOLOĢIJA-

  1. Neirons un tā funkcija
  2. Smadzeņu strukturālā un funkcionālā uzbūve
  3. Limbiskās sistēmas 3 funkcionālie līmeņi
  4. 6 neiromodulatorās sistēmas
  5. Personības 4 līmeņu neirobioloģiskais modelis
  6. Miegs un atmiņa
  7. Sapņu un miega neirobioloģiskais pamats. Ko sapņi stāsta par smadzeņu organizāciju un darbu?
  8. Nomoda un miega kopīgais un atšķirīgais?
  9. Nomoda un miega kvalitātes klīniskie aspekti

 

Giorgio Tricarico – Psychologist, psychotherapist, Jungian analyst, supervisor. Member of the IAAP (International Association for Analytical Psychology), and President of the FEGAP (Finnish-Estonian Group for Analytical Psychology). He works with adult patients since 1998, and has given several lectures and seminars on relevant issues in Analytical Psychology. Author of the essay “The Labyrinth of Possibility: a Therapeutic Factor in Analytical Practice”, Karnac Books (2015), and of other books, since 2009 he lives and works in Helsinki.

Lekcijas anotācija “On the functions of derams” (45 min + 15 min discussion) – Dreams have been considered in every culture, and for millennia, as meaningful events. They have been interpreted as a speech from the darkness, messages from the gods, from the dead, a window on future events, and so on. Illuminism, rationalism and positivism have belittled their value in the course of the eighteenth and nineteenth centuries, considering the interpretation of dreams as a non scientific superstition. The lack of logical coherence, the peculiar space/time coordinates, the absurdity or nonsense of many images, the questionability of morality and values portrayed, invited to dismiss the dream as a meaningless phenomenon, basically related to the brain activity. Nevertheless, many philosophers and thinkers, already during the nineteenth century, dedicated time and works to this fascinating event, until depth- psychologies came to consider it as a fundamental way to access unconscious contents. The dream shows clearly the autonomy of the unconscious and its creative forces: the dream theatre, in fact, offers an infinite range of spontaneous images, stories, symbols and narratives, that accomplish different functions. The aim of this lecture is to explore some of these functions. / Lekcija notiks angļu valodā, nepieciešamības gadījumā tiks nodrošināts tulks/

 

Nodarbību vadītāji un nodarbību anotācijas

Ināra Erdmane – dzimusi Rīgā, dzīvo Stokholmā. Ir sertificēta psiholoģe, psihodrāmas psihoterapeite. Psihodrāmas studijas uzsāka 1975.gadā pie Zerkas Moreno.  Vadīja apmācību psihodrāmā Latvijā kopš 1989.gada un ir Moreno institūts Latvijā dibinātāja.

Ināras Erdmanes nodarbības anotācija: Satikšanās ar sapņiem psihodramatiskā veidā

Par sapņiem interesējās visās pasaules kultūrās. Šajā nodarbībā būs īss ievads par dažādiem sapņu veidiem. Psihodrāmā mēs satiksim Sapņotāju un maģisko brīdi, kad viņš/ viņa pamostas. Meklēsim atbildi uz jāutājumu, kāpēc tieši šis sapnis šeit un tagad?

 

Artūrs DombrovskisDr. Sci. Pth, Psihologs (Ph.D.), psihoterapeits (geštaltterapeita diploms), supervizors, geštaltterapijas pasniedzējs, kulturologs, Rīgas Geštalta institūta dibinātājs un vadītājs.

Artūra Dombrovska nodarbības anotācija – meistarklases laikā būs iespēja iepazīties un piedzīvot kā strādāt ar sapņiem geštaltterapijā.

 

Indra Majore – Dūšelesertificēta deju un kustību terapeite, psiholoģe, ar izglītību psihoorganiskajā analīzē, sertificēta supervizore. Indra strādā Izziņas, atjaunotnes un kultūras centrā “Miervidi”; un ir lektore Rīgas Stradiņa Universitātes mākslu terapijas programmā. Daudzu zinātnisku publikāciju, grāmatu un kolektīvo monogrāfiju autore.

Indras Majores – Dūšeles nodarbības  anotācija:

Ir iespējams novērot, ka ķermenis glabā sapņu nospiedumus. Mēs varam pavadīt dienu ar sapņa pēcgaršu, pēcsajūtu, ko nesam ne tikai prātā, bet arī ķermenī. Meistarklasē dosimies šai ķermeņa un psihes mijiedarbības izpētē, izmantosim radošā procesa cikla struktūru, lai pakāpeniski – iesildoties, iegremdējoties, izgaismojoties tēliem, ļautu sev piedzīvot un saprast sapni / sapņotāja stāstu. Būsim kustībā, iespējams, ka radīsies kāda deja, izmantosim dažādus rekvizītus, lai radoši piedzīvotu sapņotāja stāstu.

 

Endels Hango(Teacher, Educator, Practitioner by NBE) has done psychodrama and playback theatre since 2003. He is currently leading Tartu Psychodrama Institute and Tartu Theatre of Spontaneity. He is also applying morenian philosophy and action methods as an adult educator, organisation consultant and coach.

Endel Hango nodarbības anotācija – A dream is a theatre in which the dreamer is himself the scene, the player, the prompter, the producer, the author, the public, and the critic” C.G. Jung. I do playback work with dreams in two different contexts:

  1. In psychodrama groups and
  2. In playback theatre performances.

In both cases the principles are the same, focus is different. SAFETY and DISCOVERY.

  • Exposing dreams is delicate. No “clinical” playback should be done. But what is then the purpose?
  • There is a reason for the teller to tell their dream. Sometimes they want a transformation, but should we offer that on the stage or not?

In the workshop we experience how it is possible to use playback theatre for dream work. No prior playback experience is needed./ Nodarbība notiks angļu valodā, nepieciešamības gadījumā tiks nodrošināts tulks/

 

Giorgio Tricarico – Psychologist, psychotherapist, Jungian analyst, supervisor. Member of the IAAP (International Association for Analytical Psychology), and President of the FEGAP (Finnish-Estonian Group for Analytical Psychology). He works with adult patients since 1998, and has given several lectures and seminars on relevant issues in Analytical Psychology. Author of the essay “The Labyrinth of Possibility: a Therapeutic Factor in Analytical Practice”, Karnac Books (2015), and of other books, since 2009 he lives and works in Helsinki.

Giorgio Tricarico nodarbības anotācija – “The symbol of the labyrinth. Possibility in the therapeutic journey, and prospective derams” (2 hours + discussion). The purpose of this presentation is to propose a model that aims to capture what happens between analyst and patient, when a therapeutic relationship is (or is not) effective. We all have read the sentence “it is the relationship that heals”, regardless of which school the therapist belongs to and his theoretical/clinical, and therefore technical, background. But, however true, is this a satisfying statement? The clinical experience with patients is the starting point of an exploration that leads to the image of the labyrinth. Despite the associations with being trapped or lost, a recurrent meaning of such an ancient symbol seems to be related to Possibility. Jung would have considered the labyrinth as an archetypal image. Accordingly, we see the labyrinth as an unconscious element related to possibility, whose activation might account for psychic change. Expressed in different words, our hypothesis is that the perception of unconscious possibilities, within a meaningful relationship, might trigger the transformative function of the psyche. / Nodarbība notiks angļu valodā un nepieciešamības gadījumā tiks nodrošināts tulks/

 

Uno LācisPsihologs, Process Work fascilātors, Hipnoterapeits, Geštaltpraktiķis, Biznesa un personības attīstības treneris, Apzinātības prakšu (meditāciju) praktizētājs un pasniedzējs. Latvijas Transpersonālās psiholoģijas un psihoterapijas asociācijas (LTPPA) biedrs.

Nodarbības anotācija – Sapņošana naktī un ikdienā – Procesuāli Orientētās Psihoterapijas (Process Work) skatījumā

– Kā strādāt ar nakts sapņiem izmantojot ķermeņa/zemapziņas signālus?

– Kā strādāt ar dienas sapņiem, ‘’sapņojošo ķermeni’’ (Dream body) – tā signāliem un vēstījumu.

– Sub-personības cilvēka zemapziņā un darbs ar tām.

– Nakts un dienas(ķermeņa) sapņu saistība.

– Darbs ar ķermeni, kā ātrākais ceļš zemapziņas satura apzināšanai un integrācijai.

“Moreno Institūts Latvijā” uzsāk apmācību

   31.03.2017. uzsāk pamatizglītības kursu grupu terapijā, sociometrijā un psihodrāmā.

Zinātniski teorētiskas un praktiskas izstrādātas un pārbaudītas metodes, kā darboties ar grupu dažādos virzienos – organizācijā, izglītībā, klīnikā, terapijā, konsultēšanā u.c. Sociometrija ir dažāda līmeņa attiecību izpēte un pilnveidošana grupās, komandās, kolektīvos. Psihodrāma ir psihoterapijas un personības izaugsmes veids, kas  ir reizē dziļš un iedarbīgs, kā arī dabisks un klients darbojoties tajā spēj īsā laikā iegūt atbildes uz saviem jautājumiem.

Programma ir izstrādāta sadarbojoties vairākiem starptautiskiem ekspertiem – ārstiem, psihologiem, sociālo zinātņu pārstāvjiem un organizāciju vadītājiem. Tā ir starptautiski atzīta un novērtēta.

   Programma ietver tēmas par vēsturi, filozofiju, grupu dinamiku, sociometriju, aktīvām darbības metodēm, psihodrāmu, psihoterapiju.

   Programma sastāv no 19 semināriem, kuru kopējais stundu skaits ir 660.ak.st., kuras tiek īstenotas divos gados. Viens seminārs tiek organizēts no piektdienas pēcpusdienas līdz svētdienas pēcpusdienai vienu reizi mēnesī (jūnijā un jūlijā semināri nenotiek).

   Ieguvums – dažādas aktīvās darbības metodes, kuras varēs izmantot darbā ar klientiem. Iespēja turpināt izglītību Moreno institūtā Latvijā. Piedalīties dažādās starptautiskās konferencēs.

   Programmu īstenos Latvijas speciālisti, kuri ir ieguvuši starptautiski atzītu izglītību un kuri ikdienā strādā ar grupām un izmanto aktīvās darbības metodes: Maija Ozoliņa un Uģis Segliņš. Speciālisti izglītību grupu terapijā, sociometrijā un psihodrāmā, ieguvuši Moreno institūtā Latvijā, papildinājuši to starptautiskās konferencēs. Abi ir Psihodrāmas, sociometrijas un grupu terapijas biedri – www.psihodramalatvija.lv

   Maksa par vienu semināru: 180 Eur (t.sk.PVN, kafijas un augļu pauzes, izdales materiāli)

   Īstenošanas vieta – Rīga, Moreno institūts Latvijā (www.psihodrama.lv)

   Prasības – pabeigta augstākā (bakalaurs) izglītība sociālā, humanitārā, medicīnas sfērā (var pieteikties arī pēdējo kursu studenti).

   Pieteikties elektroniski – moreno.instituts@gmail.com

Moreno institūts Latvijā un Playback teātris

   Moreno institūts Latvijā sadarbībā ar Tartu Psihodrāmas institūtu un Lietuvas Psihodrāmas asociāciju ielūdz Jūs uz:

   Playback teātra bāzes apmācību

  1. gada 11.- 12. februārī (10:00-18:00) un 18.-19. martā (10:00-18:00)

Rīgā

   Playback teātris ir interaktīvs teātris, kur dalīšanās ar personīgās dzīves stāstiem un spontāna darbība sekmē dialogu gan nelielas grupas, gan sabiedrības ietvaros. Playback prasmes ietver aktīvu klausīšanos, sadarbību, improvizāciju, empātiju, efektīvu komunikāciju un māksliniecisko izteiksmi. Godinot patiesību un iemiesojot cilvēka pieredzi, tas veido personības elastīgumu, maina sabiedrību un ietekmē pasauli, kurā mēs dzīvojam.

   Playback teātra bāzes apmācībā mēs uzzināsim šīs metodes pamatus un dažādas iespējas to pielietot praksē. Tiks mācīti Playback veidi – ainas, gleznu stāsti un daudz vairāk. Katram studentam būs iespēja izmēģināt režisora un mūziķa lomu, kā arī aktiera lomu. Un, protams, visi iesaistīsies un kopā dalīsies ar stāstiem, jautrā garā un draudzīgā atmosfērā. Paredzēts gan jauniem, gan pieredzējušiem psihologiem, terapeitiem un skolotājiem, kā arī studentiem.

   Šis kurss sniedz pamata informāciju par Playback teātri, kā arī pamata prasmes un darbības formas. Studenti mācīsies principus, tehnikas un Playback teātra vēsturi.

Kursu vadīs:

 Endel Hango (Skolotājs, pedagogs, NBE praktiķis) ir nodarbojies ar psihodrāmu un Playback teātri kopš 2003. gada. Pašlaik viņš vada Tartu Psihodrāmas institūtu un Tartu spontanitātes teātri. Viņš arī pielieto Moreno filozofiju un darbības metodes kā pieaugušo pedagogs, organizāciju konsultants un treneris.

 Maksa par dalību seminārā: 150 eiro.

 Tiks nodrošināts profesionāls tulks.

 Reģistrācija un informācija: Jolanta Baltiņa

   moreno.instituts@gmail.com