„Psihodrāma — darbs ar dvēseli”

Fragmenti no Inetas Grīniņas intervijas ar psihoterapeiti Ināru Vārpu

(„Kurzemnieks”, 22. Oktobris, 2008)

 

***

„Vārds psihoterapija nozīmē dvēseles kalpība, bet psihodrāma – dvēsele darbībā,” skaidro Ināra Vārpa. Psihodrāmas pamatlicējs ir ārsts Jakobs Levi Moreno. Tā ir grupas psihoterapijas metode. Psihodrāmas nodarbības ir piemērotas tiem, kas vēlas kaut ko dzīvē mainīt, labāk justies, kaut ko par sevi iemācīties, vecās prasmes izmantot citādi nekā līdz šim un iemācīties labāk apieties ar savām emocijām, mainīt attieksmi pret dzīvi. Jārēķinās ar to, ka ar sevi jāstrādā pašam, ka psihodrāmā nepieciešam ļoti aktīva līdzdalība.”
***
„Moreno definēja psihodrāmas lomu repertuāru. Viņš vēroja bērnu spēles smilšu kastē un cilvēku attiecības bēgļu nometnē kara laikā. Bija redzams, ka bērni spēlē lomas, atdarina pieaugušo uzvedību, un Moreno saprata, ka šajās lomās ir ļoti daudz informācijas, ka tās rada kreativitāti jeb radošo izpausmi.

Katram cilvēkam ir savas sociālās lomas. Viņš tās klasificēja. Ir teiciens, ka dzīve ir teātris un mēs visi tajā esam aktieri. Sociālās lomas var būt visdažādākās: māte, sieva, meita, daktere, žurnāliste, sieviete, priekšniece, padotā, uzņēmēja, kaimiņiene utt. Jo bagātāks repertuārs, jo interesantāka dzīve un personība.”

***

„Psihodrāmas grupas var būt dažādas. „Protams, tās var būt arī problēmgrupas, kurās pulcējas, piemēram, šķirti cilvēki, no vardarbības cietušie, līdzatkarīgie, seksuāli izmantotie vai bijušie alkoholiķi… Bet var būt vienkārši kreativitātes grupas, kur sanāk kopā domubiedri.

Nodarbību vada speciālists ar atbilstošu izglītību un tiesībām to darīt.”
***
„Grupa vienojas par to, cik ilgi notiks nodarbības – trīs mēnešus, pusgadu vai ilgāk. Sākumā tā ir atvērta. Pirmajās trīs, četrās nodarbībās cilvēki var nākt klāt, iet prom… Kāds varbūt nav tam gatavs, kādam ir par smagu.”

***

„Visvieglāk ir par sevi neko nezināt. Tikko esi kaut ko uzzinājis, tas neļauj dzīvot pa vecam. Nemiera sēkla ir iesēta un liek kaut ko mainīt”.Komentāri

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Aizpildīšanai obligātie laukumi *

*

*